Aký je význam kompostu pre pôdu a rastliny?

Zo skúseností vieme, že význam kompostu je všeobecne vnímaný pozitívne. Aké sú ale konkrétne benefity pre pôdu a rastliny, ktoré vznikajú pravidelným používaním kompostu?

Kvalitnejšia pôda

Kompost obohacuje pôdu o organické látky a humus. Zabezpečuje rastlinám dostatok živín počas celého vegetačného obdobia. Kompost zlepšuje pórovitosť pôdy a predovšetkým jej schopnosť udržiavať vlhkosť. Organická hmota obsiahnutá v komposte dokáže viazať ťažké kovy a čiastočne aj dusičnany, a tým obmedzuje ich príjem do rastlín.

Zdravšie rastliny

Pridávaním kompostu do pôdy znižujeme riziko výskytu chorôb a škodcov pestovaných rastlín. Kompost potláča veľa chorôb rastlín, ako sú napr. nádorovitosť hlúbovín, biela hniloba cibule, suchá hniloba zemiakov, pleseň zemiaková atď. Živiny viazané v komposte sa uvoľňujú do pôdy postupne, a tým zabezpečujú rastlinám dlhodobú výživu.

Lepšia úroda

Kompost pozitívne vplýva na kvalitu pestovaných plodín, ich vzhľad a chuť. Výrazne vyššia úroda bola pri pridávaní kompostu do pôdy zaznamenaná v prípade pestovania jahôd, paradajok, paprík, baklažánov, brokolice, karfiolu, kalerábov, tekvice, melónov, zemiakov, cibule a strukovín. Použitie kompostu pri pestovaní zlepšuje tiež skladovateľnosť zeleniny.

Máte otázky?

Chcete sa o kompostovaní v meste dozvedieť viac? Chceli by ste kompostovať, ale neviete ako začať? Ozvite sa nám a spolu to vyriešime.

Prejsť na začiatok